HO 2. Zasady kształtowania zespołu ogrodowego starożytnego Bliskiego Wschodu.


2. Zasady kształtowania zespołu ogrodowego starożytnego Bliskiego Wschodu.     

Mezopotamia- Bliski wschód



Mezopotamia obejmuje obszar dorzecza Eufratu i Tygrysu między pasmem Gór Kurdystańskich a Zatoką Perską oraz między górami Zagros i Pustynią Syrysko-Arabską. Całość dzieli się na dwie części. Południową stanowi Nizina Babilońska, a północną płaskowyż stepowa-pustynny. Kraj ten, położony na szlaku wędrówek między Europą i Afryką a Azją Środkową bardzo wcześnie, bo od około 2350 r, p.n.e., wytworzył wielką kulturę starożytności. Urodzajna ziemia, ciepły i suchy klimat, dwie duże rzeki - wszystko to sprzyjało rozwojowi cywilizacji i tworzeniu się wielkich państw. 

W życiu gospodarczym Mezopotamii, rzeki Eufrat i Tygrys odgrywały rolę dominującą, podobnie jak Nil w Egipcie. Brak opadów powodował konieczność sztucznego nawadniania terenów uprawianych. Przy czym istotne znaczenie ma tu nie regularność wylewów rzek (odbywają się one w różnym czasie O), ale system kanałów rozprowadzających wodę na znacznych obszarach. Budowa kanałów wymagała odpowiedniej organizacji oraz prawnych ustaleń zabezpieczając wykonanie ogólnego planu melioracji i jego realizacji, jak również wyznaczających warunki korzystania z kanałów nawadniających. 

Mezopotamia, uboga w lasy, a więc i w drewno, była też pozbawiona kamienia nadającego się do budowy. Natomiast miała dużo gliny i asfaltu, które stały się głównymi surowcami budowlanymi. Niestety z powodu małej trwałości tych materiałów do naszych czasów zachowały się tylko nieliczne zabytki.

Duże znaczenia miała palma daktylowa. Ze względu na jej wielostronną użyteczność, uważana była za uosobienie źródła życia. Dostarczała ona odżywczych owoców, soku do wyrobu wina, drewna na materiał budowlany i do wytwarzania rozmaitych mebli; włókna na sznury i liny; liści na maty, miotły, wachlarze, kapelusze, kosze i worki; nasion do otrzymywania tłuszczu palmowego itp. Dawała też cień i stanowiła efektowny materiał dekoracyjny.
Bardzo pożądane i cenione były wspaniałe cedry libańskie (Cedrus libani). W ogrodach rosły ponadto:

·         modrzewi                                           cyprysy
·         akacj                                                  mimozy
·         kasztanowce                                      brzozy
·         osiki                                                 topole
·         róże                                                    malwy
·         lilie                                                  jaśminy


Komentarze